JOBBIGT HEMMA? CHATTA MED OSS kl. 20-22

Förändringar

Ibland känns det som att andra bestämmer över ens liv. Att makten ligger i vuxenvärldens händer. Men du kan också vara med och bestämma. Du har rätt att vara med och påverka hur ditt liv ska se ut.

Om förändringar

Blomma som vattnar sig själv

1 min

Många maskrosbarn gör allt de kan för att vissa saker ska förändras, även saker som kan vara svåra eller helt omöjliga att förändra.

Det kan vara att ens förälder ska bli frisk, ändra på sina beteenden eller söka hjälp.

I det här avsnittet vill vi istället rikta fokus mot det du faktiskt kan påverka och förändra.

Det handlar framförallt om dig själv, ditt mående, dina beteenden.

Hur du förhåller dig till din hemsituation, hur du tar hand om dig själv, hur du förstår och uttrycker dina tankar och känslor.

De val du väljer att göra.

Du kan ta steg i den riktning som du vill röra dig. Vi tror på dig.

Vad kan man förändra?

Innan man gör förändringar är det bra att påminna sig om vad man faktiskt kan påverka och inte, så man inte lägger energi på fel saker.

Den här cirkeln är ett exempel på vad som kan vara inom din kontroll och inte.

Bryta vanor

1 min

Men det kan också vara svårt och jobbigt att förändra sina beteenden. Även beteenden som inte alltid är hjälpsamma för en.

Vi människor är vanedjur som gillar att göra det vi är vana vid. Om du t.ex. är van att dra dig undan när du mår dåligt kan det vara svårt att istället börja söka stöd från andra.

Vi lär oss också av andra. Har du t.ex. haft en förälder som dragit sig undan och inte uttryckt sina behov, så kan du ha lärt dig att det är så man gör när man har det svårt.

Eller om du t.ex. sökt stöd och tröst hos din förälder när du mått dåligt, men inte fått det, så kan du ha lärt dig att det inte hjälper att be om stöd från andra.

Förändringar är ett hot mot det som är bekant för oss. Det tryggaste för oss människor är när vi kan förutse, exempelvis “om jag gör X så vet jag att Y kommer hända”. När vi försöker göra något annorlunda kommer tankar och kropp försöka göra motstånd.

Det är vanligt i början, men brukar gå över desto fler gånger vi gör det – tills dess att vi blivit vana med det nya beteendet precis som vi var vana med det gamla beteendet.

Det inte är ditt fel att du lärt dig att göra på ett visst sätt, och du sitter inte fast i att göra på det sättet om det inte blir hjälpsamt för dig. Du kan lära dig på nytt! Att ändra sina egna beteenden kräver tid, tålamod, ibland en stor dos av hjälp och stöd, men det är möjligt.

Self Care