ÄR DU UNGDOM OCH HAR DET JOBBIGT HEMMA? CHATTA MED OSS!

STÖTTA OSS

Det här är Maskrosbarn

Barnrättsorganisationen Maskrosbarn har sedan 2005 arbetat med att förbättra levnadsvillkoren för barn med föräldrar som har ett missbruk, mår psykiskt dåligt eller som utsätter dem för våld.

Om oss

I Sverige har omkring 500 000 barn och ungdomar minst en förälder som mår psykiskt dåligt eller har ett missbruk. Många av de här barnen utsätts även för våld i hemmet. Barnrättsorganisation Maskrosbarn har sedan 2005 arbetat med att förbättra deras levnadsvillkor.

Idén om organisationen Maskrosbarn föddes när Therése Eriksson och Denise Madsen träffades under gymnasietiden. De delade erfarenheter av att ha föräldrar med missbruk och psykisk ohälsa samt att känna sig helt ensamma i det. 2005 grundades Maskrosbarn som ett projektarbete i skolan och Therése och Denise började föreläsa. De ville normalisera situationen för barn som levde i liknande situationer och visa att det faktiskt går att må bra, även om ens föräldrar mår dåligt.

Idag består Maskrosbarn av cirka 25 medarbetare som arbetar heltid och över 150 ledare, ungdomsledare, timanställda och volontärer. Maskrosbarn har kontor i Stockholm, Göteborg och Malmö men når med flera av sina stödprogram, utbildningar och föreläsningar ungdomar i hela landet.

Vårt arbete

Vi på Maskrosbarn har sedan starten 2005 mött tusentals barn och vi har utvecklat många olika typer av stödprogram, föreläsningar, utbildningar och tjänster utifrån deras önskningar och behov. Vi samarbetar med kommuner, landsting, myndigheter och andra aktörer som möter vår målgrupp runt om i hela Sverige.

Maskrosbarn består av två verksamhetsområden – stödverksamhet och påverkansarbete. I dessa två områden arbetar vi för att nå vårt verksamhetsändamål; att förbättra uppväxtvillkoren för unga med föräldrar som har ett missbruk, psykisk ohälsa eller som utsätter dem för våld.

Vi jobbar ständigt för att lyfta frågan kring barns rätt till stöd och en bättre samverkan i samhället – för att alla barn har rätt till en trygg uppväxt!

Det här är vi

Stockholm
Elin Hågeby Caicedo

Generalsekreterare
073-695 15 05
elin@maskrosbarn.org

Linda Jacobsen

Administratör & chefsassistent
linda@maskrosbarn.org

Therése Eriksson

Utvecklingschef
073-544 40 23
therese@maskrosbarn.org

Sandra Patel Seropian

Påverkanschef
073-081 22 03
sandra@maskrosbarn.org

Lisa Dahlgren

Sakkunnig barnrättsfrågor
076-878 75 55
lisa@maskrosbarn.org

Denise Madsen

Stödchef
070-433 25 23
denise@maskrosbarn.org

Mia Körsner

Ansvarig Coachprogrammet
076-340 80 40
mia@maskrosbarn.org

Helen Klaesson

Ansvarig Lovläger
073-736 10 50
helen@maskrosbarn.org

Maria Näslund

Ansvarig Helgläger och samordnare föreläsningar
070-885 74 99
maria.n@maskrosbarn.org

Linn Englund

Projektledare Mellanrummet, föreläsare & kurator
070-453 50 97
linn.e@maskrosbarn.org

Sarah Beg

Ansvarig Internetstöd
070-849 21 58
sarah@maskrosbarn.org

Natalia Aramburu

Ansvarig Torsdagsmys Stockholm & elevföreläsare
073-673 66 66
natalia@maskrosbarn.org

Sanna Glans

Ansvarig Barnombud & coachhandledare
076-778 99 22
sanna@maskrosbarn.org

Matilda Karlsson

Stödassistent
073-977 65 19
matilda@maskrosbarn.org

Henrik Carpelan

Ansvarig samarbeten & företagsinsamling
073-516 58 75
henrik@maskrosbarn.org

Jenny Nordqvist

Ansvarig kommunikation & privatinsamling
070-341 54 30
jenny@maskrosbarn.org

Marlene Lundli

Föräldraledig
Ansvarig kommunikation & privatinsamling
marlene@maskrosbarn.org

Netha Veigas

Grafisk formgivare
netha@maskrosbarn.org

Sara Rosenstam

Kommunikation- och insamlingsassistent
073-706 91 04
sara@maskrosbarn.org

Kuratorer online
Jeanette Grundström

Kurator online
jeanette@maskrosbarn.org

Erika Landin

Kurator online
erika@maskrosbarn.org

Göteborg
Maria Jylkkä

Göteborgsansvarig
073-559 15 32
maria@maskrosbarn.org

Artemis Svenningsson

Ansvarig Torsdagsmys Göteborg & coachhandledare
073-982 61 03
artemis@maskrosbarn.org

Liv Hallgren

Barnombud, kurator & helglägeransvarig Göteborg
073-151 14 72
liv@maskrosbarn.org

Hanna Lennartsson

Föräldraledig
Barnombud, kurator & helglägeransvarig Göteborg

Malmö
Julia Arvidson

Julia Arvidson
Malmöansvarig
073-924 51 57
julia@maskrosbarn.org

Amira El Said

Lokalt ansvarig stödverksamhet Malmö
070-025 00 25
amira@maskrosbarn.org